Dieta dla nastolatek i nastolatków

Bardzo trudno być nastolatkiem w dzisiejszych czasach. Z jednej strony Instagramowi celebryci prezentując swoje nienaganne sylwetki promują niedoścignione wzorce. Z drugiej strony wszechobecne śmieciowe jedzenie i brak ruchu powodują, że trudno utrzymać prawidłową masę ciała.

 

Coraz częściej w moim gabinecie pojawiają się nastolatkowie. To trochę smutne, że wiele osób już w młodym wieku boryka się ze znaczną nadwagą lub otyłością.

Pocieszające jednak jest to, że szukają oni wsparcia i pomocy w normalizacji masy ciała. Przyczyn otyłości u nastolatków jest kilka. Najważniejsze z nich, to z pewnością brak wystarczającej ilości ruchu oraz duża ilość przetworzonej żywności w diecie. Niestety problem ten bardzo nasilił się podczas pandemii.

Praca z nastolatkami jest niezwykle trudna ze względu na delikatną psychikę w tym okresie życia. Wielu nastolatków dużo myśli na temat swojego wyglądu i zdrowia. Obserwuje zmieniające się ciało i czasami ma trudności z zaakceptowaniem jego nowego wyglądu. Jednocześnie wielu nastolatków nie wyobraża sobie funkcjonowania bez słodyczy, chipsów i innych produktów spożywczych, które sprawiają im przyjemność. Jednocześnie w diecie nastolatka nie można wprowadzić dużych restrykcji kalorycznych, dlatego że młody organizm wciąż się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych dla tego rozwoju. Dlatego też nie można spodziewać się spektakularnych efektów i szybkiej utraty wagi.

Na szczęście prowadzę kilku nastoletnich pacjentów, których waga regularnie spada, a dieta dostarcza zarówno wszystkich niezbędnych wartości odżywczych jak i odrobinę przyjemności w postaci ulubionych przekąsek. Jeśli masz problem z nastolatkiem z nadwagą lub otyłością to zapraszam do gabinetu. Wspólnie ustalimy Wasz plan diety!