Pogoda robi się coraz bardziej grillowa, więc przypominam o moim grillowym BHP:

To, że grillowanie nie jest zdrowe nie podlega wątpliwości. Tłuszcz, kapiący na węgiel z potraw podczas pieczenia na grillu powoduje, że ulatniają się rakotwórcze substancje, które osiadają na grillowanej potrawie. Co więcej niezdrowe jest nie tylko spożywanie potraw z grilla, ale również wdychanie dymu grillowego.

Jednak nie dajmy się zwariować! Nikt z nas nie rozpala raczej grilla codziennie. Zjedzenie nawet czegoś niezdrowego kilka razy w roku nie spowoduje u nas żadnej ciężkiej choroby, o ile na co dzień dbamy o zdrowie i zrównoważoną dietę. Poza tym jest kilka sposobów na to, aby grillowanie stało się zdrowsze:

🍗Do grillowanych potraw jedzmy jak najwięcej warzyw. Mogą to być sałatki warzywne, dipy, warzywa z grilla. Antyoksydanty zawarte w warzywach sprawią, że nasz organizm lepiej poradzi sobie z toksynami.
🍗Ograniczmy ilość tłuszczu w grillowanych potrawach – przede wszystkim poprzez wybieranie mięs o niskiej zawartości tłuszczu oraz grillowanie na tackach, które zapobiegają kapaniu tłuszczu na węgiel. Jeżeli obawiasz się, że chude mięso zrobi się suche na grillu, spróbuj grilla z pokrywą. Zapobiega on wysuszaniu mięsa podczas pieczenia.
🍗Zamarynujmy mięso w oliwie, ziołach i czosnku – to produkty o wysokiej zawartości antyoksydantów, zmniejszają ilość powstających podczas grillowania związków rakotwórczych.
🍗Używaj brykietu, zamiast węgla drzewnego z drzew iglastych, który zawiera dużo żywic, które podczas spalania uwalniają szkodliwe substancje.
🍗Używaj rozpałki w kostkach, jest mniej szkodliwa niż ta płynna.
🍗Ruszt grilla musi być dokładnie oczyszczony z pozostałości po poprzednim grillowaniu.

Korzystając z tych kilku prostych zasad Twój grill w tym roku może być dużo zdrowszy i przyjemniejszy.